fbpx

Výživový poradce není nutriční terapeut

Výživový poradce není nutriční terapeut

S narůstajícím zájmem o to, jak se stravujeme, stoupl zájem i o odborníky, kteří by nám mohli poradit. V současné legislativě chybí omezení pro to, kdo všechno může dělat odborníka na výživu a to je ten kámen úrazu. “Odborníků” na výživu je tedy velké množství a je jen na vás, jakého si vyberete. Jenže rozumíte jaký rozdíl je mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem? Myslíte si že žádný? To je tedy velký omyl, rozdíl je ve kvalifikaci. Takže pojďme si to trochu ujasnit.

Výživový poradce

Výživový poradce je člověk takřka bez vzdělání. A tím rozhodně nechci nikoho urazit. Ale pouze v lepším případě najdete výživového poradce, který má akreditovaný kurz, který proběhl v rozmezí několik týdnů a tím jeho vzdělání skončilo. Jistojistě najdeme i pár výjimek, které se výživě opravdu věnují více dopodrobna, ale tak či tak by vám takový člověk NEMĚL (a ani nesmí) radit, pokud máte nějaké zdravotní komplikace (včetně obezity).

Můžete se setkat s tím, že výživoví poradci někdy nabízejí “zázračné” doplňky, díky kterým byste měli údajně zhubnout. Tento “zázrak” má jen jeden účinek – a to prázdnou peněženku. Je opravdu zarážející, kolik klientů tomu naletí.

Také často narazíte na webové stránky výživových poraden, kde se ani nedozvíte, kdo vám bude “radit” a jaké vzdělání má. U takovýchto poraden radím si to pořádně promyslet a úplně nejlépe i rozmyslet.

 

Nutriční terapeut/nutriční specialista

Nutriční terapeut je vždy zdravotnická profese, která byla získána díky vzdělání TŘÍLETÉHO STUDIA (VOŠ anebo VŠ vzdělání – má tedy titul Dis. anebo Bc.). Pokud jde o nutričního specialistu, tak ten absolvoval kromě tříletého vysokoškolského studia ještě studium navazující magisterské (titul Mgr.). Mimo to, že má komplexní vzdělání v oblasti výživy, jeho výuka se zabývala i biochemií, anatomií člověka, (pato)fyziologií, … Mohou sestavovat stravovací i dietní plány zdravým lidem, ale i těm, kteří trpí různými zdravotními komplikacemi – celiakům, diabetikům, fenylketonurikům a dalším. Nutriční terapeut by měl být ruku v ruce s lékařem a měli by vzájemně spolupracovat.

Nutričního terapeuta byste vždy měli najít v nemocnici na oddělení léčebné výživy a není nic neobvyklého, že má i vlastní praxi.

 

Výsledek obrázku pro dietitian

 

Důležité je si dát pozor na “nutriční poradce, výživové specialisty” a další novotvary, které vznikají pouze proto, aby dokonale zmátly klienta.

Pokud to není přímo nutriční terapeut anebo nutriční specialista – vždy zpozorněte a alespoň si zjistěte nějaké reference.

M.

 

 Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *