fbpx

Potřebujeme detox?

Potřebujeme detox?

Pokud se vám zdá, že vaše tělo stagnuje, většinou neexistuje a nefunguje žádná rychlá oprava. Jde o celkovou péči o vaše zdraví a je to vždycky běh na dlouhou trať. Ale právě s nástupem jara jsou internet, televize i časopisy plný doporučení na detoxikační přípravky se kterými si nejen očistíte organismus, ale také zhubnete, někdy až xx kilo za měsíc! No nezní to lákavě? To asi jo, ale kde je pravda?

Stručně řečeno detoxikační přípravky a diety jsou založený na předpokladu, že se v lidském těle usazují toxiny, který můžeme z těla dostat právě “díky” těmto “zázrakům”.

 

Ale co jsou to ty toxiny…? Měly by to být látky, které vdechujeme nebo požíváme… asi. Ale není přesně jasný, co tím je myšleno. Pokud by to jasný bylo, mohli bychom to aspoň třeba nějakým způsobem změřit – před použitím a po použití těch perfektních detoxikačních přípravků.

 

A co znamená slovo toxin doopravdy? To je látka produkovaná např. bakteriemi nebo houbami, ale i člověkem samým (když se prostě něco porouchá), které ve velké většině případů vedou k vážnému ohrožení zdraví – začnou nám selhávat orgány a opravdu to není v řádu několika let, ale několika minut, hodin, dní.. Je to věc, která vás bezprostředně ohrožuje na životě a tady už by žádný čaj nebo pilulka nepomohl. Jediné, co by pomohlo by byla lékařská pomoc.

jarni detox

Co znamená slovo detoxikace? Podle lékařského slovníku je detoxikace proces, při kterym se tělo zbavuje jedovatých toxických látek nebo je “zneškodňuje”. Všímáte si toho? “TĚLO ZBAVUJE” – samo. Wau. Takže jaký je to tajemství, ten všemocnej >přípravek<? Nejvýznamnějším místem pro detoxikaci jsou naše játra. Je to nejdokonalejší biochemická laboratoř vůbec. Další wau. Takže nepotřebujeme žádný přípravky. Játra jsou prostě skvělý, a proto se o ně musíme starat dobře ♥.

 

A co můžeme udělat pro naše játra pro hlavní detoxikační orgán? Zřejmě většina z vás už slyšela o škodlivym vlivu alkoholu. Játrům ale neškodí jen alkohol, jak si mnoho lidí myslí, můžou jim vadit i některý druhy léků vč. drog samozřejmě (třeba nadměrný užívání Paralenu a další léky obsahující účinnou látku paracetamol), kouření nebo tučná strava. Taky byste se měli vyhnout nadměrnýmu stresu.

Mimo játra naše tělo detoxikují taky ledviny, kůže nebo plíce. 

Související obrázek

Jak je ale možný, že lidi se po detoxu cítí skvěle? Protože psychika. Psychika je mocná, a pokud děláte něco, čemu moc věříte, tak je prostě jasný, že vám to “pomůže”. Prostě placebo efekt. Navíc detox využívají hlavně lidi, jejichž strava nemá se zdravým životním stylem nic společnýho – takže jestli si místo toho, co normálně jedí, dělají smoothiečka ze zeleniny a ovoce, můžou se vážně cejtit líp. Jak by taky ne, žejooo?

 

Co je teda opravdový detox?

Místo jarní očisty se zaměřte na zdravý a hlavně dlouhodobě udržitelný návyky: Dodržování zásad správný výživy – jíst dostatek vlákniny, ovoce a zeleniny, vyhýbat se tučným jídlům, ale i jednoduchým cukrům, jíst dostatek bílkovin, dbát na dostatečnej pitnej režim a alkohol pít s mírou (v malé míře jsou dokonce prokázaný pozitivní účinky, v tý velký už samozřejmě ne!). Když k tomu přidáte cvičení a vyhnete se kouření i cigaretovýmu kouři obecně, je to ten nejlepší detox, jakej můžete pro vaše tělo udělat.

 

Přeju snad už brzy slunečný jaro!

M.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *