fbpx

Domácí kvásek

Domácí kvásek

Kvásek – vybaví se ti něco při vyslovení tohoto slova? Mně ještě před dvěma roky nic moc (o tom až dál). Kvásek je zkvašená směs vody a mouky sloužící výrobě chlebového těsta.

Proč péct chleba z kvásku?

Přijde ti zbytečné dělat si starosti s kváskem, když si můžeš koupit chleba v supermarketu a nebo udělat doma z droždí? Ptáš se, proč by měl být chleba z domácího kvásku lepší? Tady je odpověď: Kvásek vzniká za působení asi 40 bakterií (bakterie obsažené v obilí, které se tedy dostanou do mouky a bakterie obsažené ve vzduchu – ty všechny pracují na vzniku kvásku – tato paleta mikroorganismů se navzájem podporuje a chrání), zatímco droždí se skládá jen z jedné kvasinkové kultury. Jestli si teď říkáš “no jasně, málo bakterií – to je super, tak proč kvásek?!”, tak jsi vedle jak ta jedle, protože mikroorganismy vyskytující se v chlebu vytvořeného z kvásku jsou PROSPĚŠNÉ pro naší MIKROFLÓRU (tohle si zapamatuj, protože mikroflóra je víc než důležitá!).

A jak jsem ke kváskovému pečení přišla já?

O vlastní výrobu kvásku jsem se snažila asi už před dvěma roky, bohužel jsem nikdy kvásek v ruce neměla a ani jsem teda netušila, jak má vypadat. Po dvou marných pokusech o jeho vytvoření jsem to vzdala a chvíli na něj zapomněla. Vše se změnilo až díky nově aktualizované kváskové mapě, na které jsem si mohla najít někoho, kdo by mi nastartovaný kvásek dal. Milá paní z Brna mi připravila čerstvý kvásek, dala pár rad do začátku a hlavně mi dodala odvahu (a za to všechno nic nechtěla, koukáte, co? … já jsem jí za to alespoň vnutila mouku) a já jela domů s tím, že upeču svůj první chleba.

Dala jsem se do toho s plnou vervou, doma na mě koukali, jestli jsem se nezbláznila a nevěřili, že by se mi měl povést pěknej chleba. Ale co se nestalo? Můj první chleba vypadal (skoro) a chutnal božsky, teda aspoň pro mě. Úplně jsem se do toho ponořila a pekla jsem chleby o sto šest, smáli se mi i kamarádi… Je to opravdu závislost, ale musíte na to mít čas, není to práce na jednu hodinu. A proto moje pečení přestalo společně s blížícíma se státnicema a psaním bakalářky, to se stalo osudnému i mému kvásku, který tohle období nepřežil (já naštěstí jo). No a před pár týdny jsem se rozhodla, že se do toho zase s chutí pustím a tak jsem si založila kvásek (sama! protože už to jako zkušená pekařka umím, že jo) a už zase peču.

 

A jak si kvásek uděláš doma?

Budeš potřebovat pouze:

vlažnou vodu

žitnou chlebovou mouku

menší zavařovací sklenici s víčkem 

polévkovou lžíci

lihový fix

a cca 4-6 dní trpělivosti

1. den:

Ráno si do uzavíratelné sklenice dej 1 lžíci mouky a 2 lžíce vody, pořádně to zamíchej, aby ti tam nezůstaly hrudky, měla by ti vzniknout taková ne úplně řídká a ne úplně hustá kašovitá hmota.  Přivři víčkem (pouze ho přilož, nezavírej, aby nám tam šlo trochu vzduchu) a odlož na kuchyňskou linku. Navečer toho dne do hotové směsi opět přidej lžíci mouky a 2 lžíce vody, přikryj víčkem.

2.den a 3. den:

Opět přidej ráno i večer stejné množství vody a mouky. V kvásku už bys měl/a vidět malé bublinky, to znamená, že začíná být aktivní.

4. den:

Uschovej si pouze 2 lžíce kvásku, zbytek vyhoď (abys neměl až moc kvásku) a opět 2x denně (do toho, co sis uschoval) přidej mouku a vodu ve stejném množství.

5. den:

Teď už je velká pravděpodobnost, že tvůj kvásek bude plně funkční. A jak poznáš, že už je kvásek hotový? Když ho nakrmíš, měl by během pár hodin 1x tolik zvětšit svůj objem a je nadýchaný plný bublinek. Pokud se ti ještě nezdá, můžeš v následujících dnech “krmit” kvásek 1x denně.

Co s hotovým kváskem?

Pokud je kvásek hotový, můžeš upéct chleba, ale nezapomeň si část kvásku schovat do lednice. V ledničce můžeš kvásek uchovat až 14 dní (ale raději to nezkoušej), doporučuji ho po týdnu vždycky přikrmit. To uděláš tak, že vyndáš kvásek z ledničky (překvapivě) a necháš ho chvíli stát na kuchyňské lince zaklimatizovat se. Potom přidáš trochu mouky a vody, necháš ho prokvasit a můžeš ho opět uložit do ledničky a tam ho zase nechat klidně celý týden.

Tak ať ti to povede!

M.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *